Restauracja Podwale 25 - Piwna Kompania

Czy wiecie, że oprócz Warszawy istnieje jeszcze jedna stolica Polski? Jest to szczera prawda i to od 1998 r. bo wtedy właśnie gmina Charsznica została Kapuścianą Stolicą Polski! Co roku odbywają się tam Dni Kapusty. Podczas tego święta wybiera się króla i królową kapusty. Rejon ten słynie z produkcji wysokiej jakości kapusty kwaszonej, docenianej za walory na całym świecie. Właśnie stąd Restauracja Podwale 25 sprowadza tę najsłynniejszą w całej Polsce kapustę, by zaserwować ją swoim Gościom przed każdym posiłkiem, co naturalnie wzmacnia  odporność, poprawia samopoczucie i jest udowodnione naukowo.

Spożywając kapustę kiszoną warto zwrócić uwagę czy jej skrawki są jędrne i chrupkie, białe lub jasnokremowe. Sok z niej powinien być delikatnie mętny a jako częsty dodatek jest stosowana marchewka lub jabłko. Zawiera witaminę C i E, wapń i fosfor i wiele innych.

CIEKAWOSTKI

  • W USA co roku organizowane jest święto kiszonej kapusty. Podobny festiwal odbywa się także od 1978 r. w niemieckim mieście Leinfelden-Echterdingen (tzw. Krautfest), gdzie świętuje się zakończenie sezonu kapuścianego w połowie października.
  • Najcięższa kapusta na świecie ważyła 56kg. Wyhodował ją Bernard Lavery z Walii.
  • Modlitwa Pańska ma 66 wyrazów, Przemowa Gettesbusrka ma 286 słów, natomiast regulacje rządowe USA dotyczące sprzedaży kapusty mają łącznie 26 911 słów.
  • Rekord świata w jedzeniu kapusty należy do Charlesa Hardy. Zjadł nieco ponad 3kg kapusty w 9 minut.
  • Starożytni rzymscy lekarze leczyli kapustą praktycznie wszystko; tak byli przekonani o jej uniwersalnych właściwościach zdrowotnych, że na widok chorego niewolnika stwierdzono raz: "Jeśli kapusta mu nie pomoże, należy go zabić".